Gabi (32 éves) két éve jár hozzám arckezelésre. Amikor először jött, sok alapozó és púder volt a bőrén, mert zavarta, hogy mindig piros az arca. A nyári időszakban általában rosszabbodott az állapota, mert a meleg hatására még jobban kipirosodott. Ezt igyekezett légkondicionáló használatával kompenzálni, de az sem tett jót, még inkább húzódott a bőre. Használt fényvédőt, mellette pedig széles karimájú kalapot, napszemüveget viselt. Kiderült, hogy a pajzsmirigy értékei eltértek a normál tartománytól. Erre a vizsgálatra én irányítottam el őt, mert a körmein már láthatók voltak a barázdák (szelénhiány).
Kezelésként lézeres mezoterápiát javasoltam kúraszerűen. Hat hétig minden héten egyszer végeztem el a kezelést. A peelinghez béta-hidroxi savat használtunk, majd gyulladáscsökkentő frekvencián lézereztünk, illetve B-vitamin, Ázsiai centella, Niacinamid ampullát vittünk be a bőr mélyebb rétegeibe az elektroporátorral.
Miután átnéztem az arckrémét és az alapozóját, jeleztem, hogy tele vannak szilikonnal, ami eltömíti a pórusokat mintegy filmréteget vonva a bőr felületére, ezért az nem tud lélegezni, párologtatni, sőt, a felszívódás is korlátozottá válik. Javasoltam, hogy ne használja ezeket a kozmetikumokat.
Ezen túlmenően azt tanácsoltam, hogy hagyja el a tej- és tejtermék-fogyasztást, mert ezek az emésztőrendszerben gyulladást okozhatnak, ami felerősítheti a rosaceat. Ahhoz, hogy a hajszálerek fala erősebbé váljon, azt ajánlottam, hogy fogyasszon sok C-vitamint tartalmazó gyümölcsöt és zöldséget.
Együttműködésünk sikeres volt, a bőre szépen helyrejött. Ma már a bőrének megfelelő fényvédőt és arckrémet használja. A képen az első kezelés eredménye.
A test és lélek egyensúlya az eredményes kezelés alapja
Amikor a szervezet egyensúlya felborul, valamilyen hiányállapot keletkezik (vitamin, hormon, víz, tápanyag, nyomelem, ásványi anyag stb.), ugyanakkor a lelki harmónia is felborul. Ebből adódnak a betegségek. Az egészséges életmód, a táplálkozás, a test karbantartása már azelőtt fontos volt számomra, mielőtt kozmetikus lettem. Az egészségügyi-, majd később a kozmetikai tanulmányaim ezt még inkább megerősítették bennem. Hiszem, vallom, sőt, napi szinten tapasztalom, hogy a szervezetünkben minden mindennel összefügg. A holisztikus szemlélet azt jelenti, hogy az embert mint egységet kezeljük: test, lélek, szellem szinten.
A holisztikus szemlélet Európában Hippokratész óta ismert, a keleti kultúrákban Kr.e. 6 század körül már írásos emlékekben megjelenik.
Látom a tünetet a bőrön, de nemcsak a tünetet kell kezelem, ha eredményt szeretnék elérni, hanem megpróbálom – a szakmai kompetenciámon belül – az okot is feltárni. Nem tudok egy tünetet hosszú távon megszüntetni, ha a kiváltó okot nem kezelem.
Az emberi test nagyon érzékeny egység, amely bonyolult biokémiai és biofizikai folyamatok mentén működik. Idegi, hormonális, felszívó- és kiválasztó folyamatok milliói zajlanak bennünk minden pillanatban. A belső folyamatok leképeződnek a bőrön. Az optimális működés hiánya esetén különböző elváltozások jelenhetnek meg:
- durva, érdes lesz a tapintása
- érzékeny, kipirosodik
- húzódik, feszül
- kitágulnak a pórusok
- aknék, mitteszerek jelennek meg
- foltossá válik
- a szőrnövekedés fokozódik, megerősödik.
Ilyenkor, a bőrtünetekből kiindulva célzott kérdéseket teszek fel a vendégem életvitelével, táplálkozási szokásaival, esetleges egészségügyi problémáival kapcsolatban. (Pl. mennyi folyadékot/vizet iszik naponta, fogyaszt-e tejterméket, dohányzik-e, tud-e valamilyen ételallergiáról, van-e valamilyen krónikus betegsége, szed-e gyógyszereket stb.).